4 nejčastější výmluvy, proč se nehýbeme

„Chtěl/a bych začít cvičit, ale když já na to nemám čas ani peníze a k tomu všemu mě pořád něco bolí…“

Nedostatek času, peněz, bolesti a nechuť jsou 4 nejčastější důvody, proč nemůžeme cvičit. Jsou tyto důvody oprávněné, nebo je většina z nás používá pouze jako výmluvu k tomu, aby se nemuseli hýbat? Čtěte dál.


Nemám čas

business-meeting-378412_1280Nedostatek času trápí 90 % populace. Většina neustále nemá čas a neustále něco nestíhá. Snažíme se stihnout milion věcí za den. A zvládnout milion a jednu věc navíc opravdu někdy může být nadlidským výkonem.

Máte pocit, že právě vy jste ten případ, kdy vám na cvičení už opravdu nezbývá čas? Věřím, že čas si najde každý. Je to jen otázka efektivity a priorit.

Sledujete každý den večerní zprávy? Tak si u nich zacvičte. Není nic jednoduššího než si najít 5 jednoduchých cviků, které budete pravidelně každý den cvičit u sledování televizních novin.

Máte doma rotoped či jiný cvičící stroj? Postavte ho před televizi a po dobu zpráv na něm cvičte. Rázem máte vyšetřených min. 30 minut denně. A to už je slušná časová „injekce“. Děsí vás ta číslice 30? Nemusí. Ze začátku budete na cvičení potřebovat jen 5 minut a hlavně nezapomeňte po té na odměnu, viz níže.


Nemám peníze

credit-squeeze-522549_1280Návštěva posilovny, fit centra, pravidelné lekce aerobicu, zumby či osobní trenér opravdu nejsou zrovna nejlevnější služby a pro některé lidi mohou být finančně zatěžující.

Pokud ale opravdu chceme, najdeme způsoby jak tento problém vyřešit a nevymlouvat se na něj. Můžete přeci cvičit doma, nebo někde v parku. Dnes už se do parků a městských sídlišť běžně instalují venkovní posilovny, na kterých si můžete bezstarostně zacvičit. Běhání či jízda na kole vás také nic nestojí, pokud teda neběháte od hospůdky k hospůdce, to se jednak míjí účinkem a zároveň to může citelně poznamenat vaši peněženku :-).


Zase mě něco bolí

78b1ad9aa8_92207877_o2

Dalším častým důvodem jsou bolesti. Troufám si tvrdit, že téměř každého už někdy něco bolelo. Ale je třeba si sáhnout do svědomí, zda ty bolesti byly opravdu tak opodstatněné, nebo zda vám posloužily pouze jako výmluva pro nic nedělání.

Velká část populace trpí bolestmi zad. A právě bolest v zádech je často výsledkem nedostatku pohybu a oslabených svalů, které nezvládají držet naše tělo. Správným cvičením dokážete bolest odbourat a zároveň jí i předcházet. Podívejte se na 3 krátká videa, která jsem pro vás natočila. Najdete v nich 3 jednoduché cviky, které vám posílí trup a zároveň protáhnout unavená záda.

Video č. 1- posílení trupu

Video č. 2 – protažení zádových svalů

Video č. 3 – posílení trupu


Nechce se mi a nebaví mě to

bored-16811_1280Problém většiny lidí je ten, že když začínají cvičit, tak si před sebe postaví velký cíl, který nejsou schopni hned dosáhnout. A tak se stane, že přijde neúspěch, zklamání a ztráta motivace. Pokud začínáte s cvičením, je třeba postupovat pozvolna. Nesnažte se cvičit hned hodinu v kuse. Začněte 5 minutami každý den, ale poctivě každý den. Až si na daný pohyb zvyknete, postupně časový interval zvyšujte.

Druhý neduh je ten, že si často vybereme pohyb, který nás nebaví. Jak chcete pravidelně cvičit, když už k samotnému začátku máte nechuť? Možnosti cvičení jsou rozmanité, tak si vyberte ten, který je vám nejbližší. Je jedno jestli budete pravidelně plavat, tančit, jezdit na koni, cvičit v posilovně nebo se procházet místy, která se vám líbí. Důležité je, najít si v tom zalíbení, jen tak to váš mozek příjme, vy se do toho nebudete muset neustále nutit a přinese vám to požadovaný efekt.

Důležitá je také motivace k pohybu. Už jste se zkusili motivovat odměnou? Budete překvapeni, jaký to má efekt. Máte rádi čokoládu? Odměňte se jí. Po jednom čtverečku čokolády nepřiberete a navíc s ní ošálíte mozek, který se bude těšit na další cvičení, a zároveň doplníte spálené cukry. Jak se říká: „zabijete dvě mouchy jednou ranou.“

Pokud potřebujete k pohybu kolektiv, zkuste nějaký kolektivní sport nebo se zapojte do mé výzvy, kterou jsem na červen pro vás připravila. Více o výzvě zde >>

Od teď už žádné výmluvy!

Mgr. Kateřina Bálková
Jsem expertem v oblasti fyzioterapie a již několik let učím lidi, jak zacházet se svým tělem, aby byli zdravější a cítili se lépe. Můj příběh najdete zde >>
Komentáře
 • E-book zdarma

  Malá kouzla s velkým míčem

  Sedavé zaměstnání nemusí být nuda! Zjistěte, jak rozhýbat své tělo za pracovním stolem.

  Stáhněte si e-book zdarma.

 • Nejnovější články
 • Video medailonek
  Seznamme se v malém video medailonku