7 triků pro správné nastartování

Jaro je v plném proudu, ale vy se ne a ne pořád nastartovat? Máte pocit, že se vám do ničeho nechce, nemáte sílu, energii, vitamin? Chodíte jako tělo bez duše? I sebemenší úkol je pro vás najednou příliš obtěžující a jeho zvládnutí vám bere příliš času a energie? Tak právě pro vás mám 7 tipů, jak se správně nastartovat po zimním období.


 • Posilte svou imunitu

otužovaniNejjednodušší věcí, jak toho dosáhnout je pravidelné otužování. Otužovat se můžete různými způsoby, pobytem na chladném jarním vzduchu, pomocí studené vody, nebo třeba saunováním.


 • Sluňte se

opalovaniJe známo, že v zimním období se našemu tělu nedostává tolik slunečního záření jako v létě, tedy pokud netrávíme zimu někde na Bali apod. A právě sluneční paprsky vytvářejí v našem těle (přesněji v kůži) vitamin D, který je důležitý pro správný chod našeho imunitního systému. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D je prokazatelně spojen s vyšší náchylností k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce.


 •   Natankujte vitaminy

Důležitým vitaminem pro jarní start je vitamin D, o kterém jsme si už něco málo řekli v bodě 2. Vitamin D je také důležitý při znovu vstřebávání se vápníku a fosforu ze střev. Díky tomu dochází k udržování jejich optimální hladiny v krvi, která je důležitá pro stavbu a pevnost našich kostí.

vitaminyDalším nepostradatelným vitaminem je vitamin C, který má zásadní význam pro regeneraci organismu. Nezapomínejte, že vitamin C je citlivý na znehodnocení například tepelnou úpravou či dlouhodobým skladováním. Osobně doporučuji doplňovat vitamin C v potravinách v průběhu celého dne, protože tělo není schopné si vytvořit jeho zásobu na delší období a přebytečné množství vyloučí z těla ven.


 • Změňte jídelníček

salatZačleňte do své stravy více zeleniny a ovoce, odlehčete stravu. Vyzkoušejte tradiční „vepřo knedlo zelo“ nahradit zeleninovým obědovým salátem. Jistě to vašemu tělu prospěje. Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem vitaminu C (z bodu 3 už víte jak a proč). Dle databáze složení potravin České Republiky je v TOP 5 červená paprika, petrželová nať, černý rybíz, brokolice, křen.


 • Rozhýbejte své tělo

cviceniVyčleňte si ráno 10 minut svého času a udělejte si rozcvičku na zahradě. Bydlíte v bytě a nemáte zahradu? Vyjděte na balkon nebo si třeba k tomu rannímu cvičení otevřete okno. Ranní vzduch vás pěkně probere a dostanete pořádnou dávku kyslíku.  Nejste ranní ptáče? Nevadí. Délka světla se pomalu zvyšuje, takže určitě stihnete po práci ještě nějakou malou procházku.


 • Dopřejte si dostatek spánku.

spanekSpánek je potřebný pro regeneraci organismu. V průběhu spánku dochází ke zvýšení úrovně anabolismu a tím pádem k posílení ozdravným procesů v těle. Během spánku také dochází k lepšímu hojení ran.


 • Pečujte o svou duševní stránku

meditaceSpousta lidí se honí jenom za prací, aby vydělali co nejvíce peněz a zvládli tak další měsíc „přežít“. Tento stereotyp bývá velmi vyčerpávající a stresující. Jaro je jako stvořené k tomu začít dělat věci jinak. Vyjeďte na víkend někde na hory, načerpejte energii z míst, kde se cítíte dobře, meditujte, začněte cvičit jógu. Zbavíte se tak špatné nálady a pořádně se odreagujete.


Už znáte mých 7 tipů jak zamávat s jarní únavou. Tak hurá do toho.

IMAG0102 Já se právě vracím z krásného slunného Maďarska.

Kterým bodem zahájíte své nastartování vy?

Mgr. Kateřina Bálková
Jsem expertem v oblasti fyzioterapie a již několik let učím lidi, jak zacházet se svým tělem, aby byli zdravější a cítili se lépe. Můj příběh najdete zde >>
Komentáře
 • E-book zdarma

  Malá kouzla s velkým míčem

  Sedavé zaměstnání nemusí být nuda! Zjistěte, jak rozhýbat své tělo za pracovním stolem.

  Stáhněte si e-book zdarma.

 • Nejnovější články
 • Video medailonek
  Seznamme se v malém video medailonku