3 věci, které vám nikdo neřekl o spánku

Mnozí z nás spánek výrazně podceňují.

Čas, který bychom měli věnovat svému tělu pro odpočinek, raději obětujeme a investujeme do jiných aktivit, abychom zvládli vše, co za den potřebujeme stihnout.

Proč je ale pro nás spánek tak důležitý a kolik hodin denně bychom mu měli věnovat? To vše se dozvíte v tomto článku.

Trocha teorie na začátek

Mnozí asi netušíte, že spánek je aktivní děj. Organizmus je během té doby sice v útlumu a relaxuje, ale zároveň v našem těle probíhají určité procesy, které se starají o to, abychom načerpali novou energii, zpracovali informace z celého dne, zregenerovali tělo, dali odpočinout svalům a připravili se tak na nadcházející den.

Pro spánek je typické:

  • změna činnosti mozku doplněná o ztrátu našeho vědomí
  • selektivní snížení citlivosti na vnější i vnitřní podněty (selektivní z toho důvodu, protože např. unavená matka dokáže klidně spát i v hlučném prostředí, jakmile ale její dítě začne plakat, je schopná se probudit i z toho nejhlubšího spánku)
  • snížení pohybových projevů těla
  • celkové snížení tělesné teploty (proto se přikrýváme)
  • zpomalení dýchání
  • snížení krevního tlaku
  • cyklický výskyt neboli pravidelné opakování v tzv. cirkadiálním rytmu (biorytmus s určitou periodou), u člověka je to 24 hodin

U spánku rozlišujeme REM fázi (paradoxní) a nonREM fázi (synchronní), která má 4 stádia. Jednotlivé fáze se průběhu noci střídají v určitých cyklech, zhruba po 90 minutách. První spánkovou fází je nonREM fáze a poslední REM fáze, ve které dochází ke spontánnímu probuzení.

Za noc se REM a non-REM fáze stihne vystřídat cca 4 krát. REM fáze zabírá asi 25 % doby spánku a každá perioda trvá 5–20 minut. Toto trvání se během noci postupně prodlužuje. U nonREM spánku je nejzastoupenější stádium 2, asi z 50 %. Stádium 3 a 4 se během spánku vyskytuje asi z 15 %, stádium 4 se objevuje pouze v první polovině spánku a stádium 3 ke konci spánku úplně zaniká.

Názorněji to je vidět v obrázku:

spankovy-cyklus-graf

In: Sleeptracker [online]. © 2011 Sleeptracker s.r.o. Dostupné z http://www.sleeptracker.cz/jak-to-funguje/.

Důležitost spánku

Proč je tedy pro nás spánek tak důležitý?

Na základě různých studií a výzkumů se ukázalo, že spánek je nezbytně nutný pro řízení organismu a pro správné fungování mozku.

Zhruba do poloviny minulého století se usuzovalo, že spánková deprivace (nedostatek spánku) vede k psychotickým projevům. Tuto domněnku vyvrátil v roce 1961 17letý chlapec, který se dobrovolně rozhodl nespat. V bdělém stavu vydržel celkem 11 dnů. Poté ho okamžitě sledovala celá odborná veřejnost a na základě jeho a dalších dobrovolných pokusů přišli odborníci k tomuto závěru.

Pokud člověk, který se jinak těší dobrému zdraví, nespí, nestane se z něj psychotik, ale vyskytnou se u něj tzv. projevy spánkové opilosti. Jedná se o stav podobný pravé opilosti. Člověk se motá, má nepřesnou koordinaci pohybů, špatně artikuluje, jeho myšlení a komunikace je nesoustředěná a je celkově duševně nevýkonný (klesá schopnost učit se, soustředit se, pamatovat si, vzpomínat si atd.).

Ideální doba spánku

Z dalších výzkumů, které byly pořízeny na dobrovolnících, se usuzuje, že nejdůležitějšími částmi spánku jsou 3. a 4. stádium nonREM fáze a REM fáze. Jak je vidět na obrázku, tyto stádia se objevují během první poloviny spánku. Na základě těchto informací by z čistě teoretického hlediska mohly člověku stačit 4 – 5 hodiny spánku denně.

Jedná se ovšem o velmi smělou hypotézu, protože jak už víte, spánek je organizován v cyklech a přesný průběh spánkového cyklu je u každého jedince odlišný a mění se i s věkem.

Podle odborníků je dobré spát alespoň 6 hodin denně.

Zloději spánku

Zloděj č. 1 – PRÁCE

Určitě každý se dostal do situace, kdy mu hořel termín odevzdání nějaké práce, uzávěrky apod. Všechno jde stranou, rodina, zájmy, přátelé a samozřejmě i spánek, jen aby práce byla hotová včas. Krátkodobě se tento stres dá zvládnout, ale pokud trvá dlouhodobě, tak se člověk dostane do spánkové deprivace, o které jsem psala výše, a nastává začarovaný kruh.  Spánek se odkládá pro práci a práce nejde tak efektivně pro nedostatek spánku.

Jak z toho ven?

  • Zorganizujte si svůj čas
  • Dělejte práci efektivně
  • Pravidelně spěte

Zloděj č. 2 – TELEVIZE

Podle průzkumu stráví pracující člověk u televize 2,5 až 4,5 hodin denně. To je naprosto šílené číslo, když si vezmeme, že 8 hodin trávíme v práci (v tom lepším případě), 6 – 8 hodin prospíme. Zůstane nám cca 4 – 7 hodin na všechno ostatní, domácnost, nákupy, partner, děti, zájmy, koníčky, přátelé atd. A mnohdy se stává, že ten čas právě chybí a je třeba ho někde vzít. Kde? Nejčastěji ze spánku.

Největším nešvarem je mít televizi v ložnici. Spousta lidí si pouští televizi než jde spát a leckdy u ní také usne. Televize pak hraje téměř až do rána a váš spánek je neustále narušován hlukem a přeblikáváním obrazovky. Už tak děláme spoustu věcí na úkor spánku, tak proč si ještě snižovat kvalitu spánku puštěnou televizí, na kterou se stejně nedíváme.

Postel je místem pro odpočinek, ne pro to, abychom z ní koukali na televizi, pracovali v ní, jedli atd. Všechny tyto činnosti mohou vést k nespavosti. V podstatě se dobrovolně naučíme, že postel je místem pro všechny ostatní činnosti než pro spánek. A to je opravdu problém.

Sama mohu potvrdit, že odnaučit se usínat u televize, nebylo zdaleka tak lehké, jak jsem si na první pohled myslela. Ale od té doby, co v posteli opravdu jen spím, je můj spánek o mnoho kvalitnější.

Zloděj č. 3 – SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Problémem dnešní doby je, že spousta věcí je již snadno dostupných. Není výjimkou mít doma 2 televize, v jedné kapse Ipad, v druhé Iphone a s tím souvisí i dostupnost internetu. Dnes už se dostanete na internetovou síť prakticky odkudkoliv. Na jednu stranu je to fajn, ale na druhou mám pocit, že se stáváme otroky informační doby.

Informace nevyhledáváme jen tehdy, když je opravdu potřebujeme, ale stále častěji jejich sběrem zaplňujeme čas, který neumíme využít smysluplněji. Jeli jste poslední dobou hromadnou dopravou? A všimli jste si, kolik cestujících svírá ve svých rukách telefony a serfují na internetu nebo sociálních sítích?

Kolik času denně vám zabere prolistování stránek na facebooku, twiteru či jiné síti? A ruku na srdce, opravdu jsou všechny informace tak důležité a zásadní, že bez nich nemůžete žít? Kolik z vás se ještě před spaním podívá na nejnovější příspěvky svých přátel a pak zjistí, že z původních plánovaných 5 minut už tráví hodinu na síti? Nebylo by lepší tu hodinu věnovat raději spánku?

Je to na vás, ale z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že 99,9 % informací, které večer získáte, do rána klidně počkají.

Mgr. Kateřina Bálková
Jsem expertem v oblasti fyzioterapie a již několik let učím lidi, jak zacházet se svým tělem, aby byli zdravější a cítili se lépe. Můj příběh najdete zde >>
Komentáře
  • E-book zdarma

    Malá kouzla s velkým míčem

    Sedavé zaměstnání nemusí být nuda! Zjistěte, jak rozhýbat své tělo za pracovním stolem.

    Stáhněte si e-book zdarma.

  • Nejnovější články
  • Video medailonek
    Seznamme se v malém video medailonku